Spor mu Değil mi: Espor Nedir?

Spor mu Değil mi: Espor Nedir?

Dünyanın dijitalleşmesi, spor dallarının da elektronik ortama taşınması sonucunu beraberinde getiriyor. Son yılların en çok ilgi gören spor branşlarının başında ise espor ismi verilen dijital müsabakalar yer alıyor. LOL başta olmak üzere çeşitli bilgisayar oyunlarının farklı takımlar halinde oynanmasıyla gerçekleşen espor karşılaşmaları, son derece heyecan verici anlara sahne oluyor. Peki özellikle çocukların ve gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan espor nedir, e sporcu olmak için gerekenler nelerdir, biliyor musunuz? İşte karşınızda dijital çağın yeni trendi hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar…

Espor Spor Dalı mıdır?

Tamamen dijital ortamda oynanması ve bilinen pek çok spor dalından son derece farklı olması, esporun gerçek bir spor branşı olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Dünya genelinde çok sayıda oyuncusu ve takipçisi bulunan espor; zekaya, stratejiye, çevikliğe ve takım oyununa dayanması nedeniyle takım sporu olma şartlarını başarıyla yerine getiriyor. Gelecekte daha da yaygınlaşması ve çeşitlenmesi beklenen espor, maddi olarak da önemli bir kaynağa sahip. Çok sayıda oyun, bilgisayar ve teknoloji firmasının fonladığı espor karşılaşmaları, oyunculara büyük gelirler elde etme şansı tanıyarak esporu profesyonel bir düzeye taşıyor. Bu nedenle esporun gelecekte eksiksiz ve profesyonel bir spor branşı olarak kabul göreceği tahmin ediliyor.

Espor Oyunları Hangileridir?

Espor oyunu denince akla ilk olarak League of Legends gelse de uluslararası lig ve turnuva şeklinde oynanan çok sayıda oyun seçeneği yer alıyor. Bunlardan ilki, Call of Duty WW2. Overwatch da özellikle Uzak Doğu ülkelerinde sıklıkla tercih edilen espor oyunları arasında yer alıyor. Heartstone ve Starcraft 2 ise LOL benzeri alternatif oyunları tercih eden espor oyuncularının favorilerinden. Bireysel olarak katılabileceğiniz ve cep telefonlarında dahi rahatça oynanabilmesiyle patlama yapan Player Unknown's Battlegrounds, yani bilinen ismiyle PUBG da son dönemin vazgeçilmez espor oyunları arasında bulunuyor. Dağıttığı ödül miktarıyla dünya genelinde en büyük ilgiyi gören oyun seçeneklerinin başında ise LOL'un en büyük rakipleri olan Dota 2, Counter Strike 2 Go ve Fortnite yer alıyor.

Espor Oyuncusu Olmak için Gerekenler Nelerdir?

E sporcu olmak için öncelikli olarak son derece yüksek bir bilgisayar bilgisi ve klavye tekniği gerekiyor. Son derece yüksek bir tempoyla oynanan espor oyunlarında başarılı olabilmek için ani gelişen durumlara karşı hızla tepki verebilecek kadar yüksek bir çevikliğe sahip olmak da olmazsa olmaz şartlar arasında yer alıyor. Ayrıca oyunlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak da iyi bir espor oyuncusunda aranan özelliklerden. Oynadığınız oyunda hangi durumda hangi hamleyi yapmanız gerektiği, oyunun ana kuralları ve galibiyet için yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi sahibi olan oyuncular, rakipleri karşısında bir adım öne çıkıyor.

Türkiye'de Espor Etkinlikleri ve Takımları Hangileridir?

Espor kavramıyla erkenden tanışan Türkiye, dünya çapında takımları ve turnuvalarıyla uluslararası arenada adından sıklıkla söz ettiriyor. Fenerbahçe Espor Takımı ve Bahçeşehir Supermassive gibi takımlar, Türkiye'de esporun öncüleri arasında yer alıyor. Ayrıca diğer büyük spor kulüpleri de espora önemli yatırımlarda bulunuyor. Vodafone Freezone LOL Şampiyonlar Ligi gibi pek çok esport turnuvası da Türkiye'nin espor alanında dünyayla rekabet edebilecek kadar önemli yatırımlarda bulunmasına öncülük ediyor. Genç nüfusun yoğunluğu ve espora olan ilgisi de düşünüldüğünde, Türkiye'nin yakın gelecekte dünyanın sayılı espor ülkelerinden biri olacağı tahmin ediliyor. 


  • Twitter
  • Facebook

İlgili Ürünler

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Yukarıya çık