Yüzme Teknikleri Nelerdir?

Yüzme Teknikleri Nelerdir?

Hem serinletici hem oldukça faydalı bir spor olan yüzme, eğlencesiyle de yapanlara keyifli dakikalar sunuyor. Daha önce Sıcaklara Birebir: Yüzmenin Faydaları ve Verim Arttıran Öneriler yazımızda; yüzmenin faydaları, yüzme hangi kasları çalıştırır, yüzme zayıflatır mı gibi sorularınızı yanıtlandırmıştık. Bu yazımızda, yüzme teknikleri nelerdir konusuna değinerek yaptığınız sporu daha doğru gerçekleştirmenize yardımcı olacak bilgiler vereceğiz. 

Serbest Yüzme Tekniği

En yaygın tercih edilen ve ilk öğrenilen tekniklerin başında gelen serbest yüzme tekniği, diğer yüzme stillerinin temelini oluşturuyor denilebilr. Krawl olarak da bilinen serbest yüzme stili, vücudunuzu suya paralel şekilde uzatarak ileri doğru yol aldığınız bir stil. Kollarınızı öne doğru, ayaklarınızı arka tarafa doğru uzattığınız serbest yüzme stili, başınızı suya sokmaktan ve suyun altında gözlerinizi açmaktan çekinmemenizi gerektirir. İleri doğru kulaç atarken belirli periyotlarda başınızı çıkartarak nefes almanız ve su altında nefesinizi vermeniz şeklinde bir düzende ilerliyorsunuz. Uzun mesafe yüzücüleri tarafından da sıklıkla tercih edilen serbest stil yüzme, en etkili ve hızlı yüzme teknikleri arasında kabul ediliyor. 

Sırt Üstü Yüzme Tekniği

Serbest yüzme tekniğinde yüzünüz havuz zeminine bakacak şekilde yatarken sırt üstü stilde yüzmek için tam tersi bir pozisyonda suda durmalısınız. Kafanızı biraz yüksekte tutmanız ve kollarınızı arkaya sallayarak kulaç atmanız gerekmekte. Sağ kolunuzu arkaya atarken vücudunuzu hafif sağa yatırmanız, diğer taraftaki hamlenizde yine aynı sistemi izleyerek daha hızlı yol alabilirsiniz. Backstroke olarak da geçen sırt üstü yüzme stili, diğer yüzme teknikleriyle karşılaştırıldığı zaman, duruş konusunda sizi en etkili geliştiren teknik olarak karşımıza çıkıyor. 

Kurbağalama Yüzme Tekniği

Yüzme stilleri arasında en yavaş ilerlenebilen teknik olarak sayılabilecek kurbağalama yüzme stili, yapılışı itibariyle diğer tekniklerden ayrılan yönlere sahip. Serbest stil ve sırt üstü stilde kol ve bacakları öne doğru uzatarak attığınız kulaçlar, kurbağalama stilinde yanlara doğru açılıp geri toplanacak şekilde gerçekleştiriliyor. Öğrenmesi oldukça zor olan kurbağalama stili yüzme, diğer tekniklerden farklı grup kasları daha fazla çalıştırdığı için, diğer yüzme antrenmanlarında olduğu gibi egzersiz öncesi ve sonrasında ısınma ve soğuma hareketleri asla aksatılmalı.

Kelebek Yüzme Tekniği

Kondisyon, kuvvet ve efor konusunda en çok zorlayan antrenmanlardan biri olan kelebek yüzme tekniği, en zor yüzme teknikleri arasında sayılır. Serbest stilde uzmanlaştıktan sonra öğrenilmesi tavsiye edilir. Omuz genişliğinde açılan ve baş üzerinden öne doğru uzatılan kulaçlar ve serbest stilden farklı gerçekleşen ayak vuruşuyla izlenmesi de keyifli bir aktivitedir. Kollar; çekme, itme ve toparlama şeklinde hareket eder. Ayaklar ise çırpma değil, vurma şeklinde kulacın suya girmesi ve çıkmasıyla paralel olarak iki kere gerçekleşir. Serbest teknikten sonra en hızlı ikinci yüzme stilidir.

Birbirinden farklı şekilde gerçekleşen dört temel yüzme tekniğine kısa bir bakış attık. Sonraki yazılarımızda her tekniğe daha yakından bakarak nasıl gerçekleştiğine, nasıl daha iyi hale getirilebileceğine bakacağız. Bu süreçte, eksik yüzme ekipmanlarınızı tamamlamak için Yalı Spor yüzme kategorisi sizi bekliyor!

  • Twitter
  • Facebook

İlgili Ürünler

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Yukarıya çık