Elektrikli Scooter Sürerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrikli Scooter Sürerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektrikli scooter (e-skuter), son birkaç yıldır hayatımıza giren eğlence ve ulaşım araçlarından birisi. Kullanım kolaylığı, keyifli sürüşü ve hızlı ulaşım imkanı sunan bu araçları kullanmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Sizin ve çevrenizdekilerin sağlığını riske atmamak için, alacağınız küçük önlemler ile yolculuklarınızı tatsız durumlarla sonlandırmak zorunda kalmazsınız. 

Kask - Dizlik Gibi Koruyucu Ekipmanların Önemi

Pek çok kullanıcı tarafından önem verilmeyen kask, dizlik gibi önemli koruyucu ekipmanlar, kaza esnasında sizin için en önemli malzemeler arasında yer alıyor. Bu önlemler, eğlenceli dakikalarınızın daha uzun sürmesi ve istenmeyen durumların önüne geçmek için oldukça faydalı. Yapılan araştırmalar, kask kullanıldığında elektrikli scooter kazalarının %45’inde gerçekleşen yaralanmaların ortadan kalkacağını ifade ediyor. 

Kullanmadan Önce Aracı Kontrol Edin

Yurt dışında da ülkemizde de kolay bir şekilde kiralanıp kullanılabilen elektrikli scooter’ları, kiralamadan önce sağlamlığını ve güvenliğini kontrol etmelisiniz. Aracın parçalarında herhangi bir sorun olup olmadığını, freninin doğru çalışıp çalışmadığını test etmelisiniz. Bir soruna denk geldiğinizi düşünüyorsanız yetkililere bilgi vermeyi ihmal etmeyin, sizden sonra kiralamak isteyen kişi sizin kadar dikkatli olmayabilir ve bir sorun yaşayabilir.

Önce Boş Bölgede Deneme Yapın

Pek çok noktada ulaşabileceğiniz elektrikli scooterları daha önce kullanmadıysanız öncelikle boş bir bölgede deneme yapmalısınız. Hem aracı tanımanız için hem dengenizi bulmanız için öncelikle bu antrenmanı yapmalısınız ki sürüşü daha rahat gerçekleştirebilin. Scooterın gaz ve frenine alışmanız, bir engelle karşılaştığınız zaman daha hızlı refleks göstererek durumu kontrol altına almanızı sağlar.

Gaza veya Frene Fazla Yüklenmeyin

Elektrikli scooter’lar, yıllar içerisinde gelişerek hızını arttırdı. Bu, profesyonel sürücüler için olumlu bir durumken acemiler için ekstra dikkat edilmesi gereken bir nokta. Araçta gaza veya frene ani şekilde yüklenmeniz aksamda problemlere yol açabilir. Ek olarak sizin dengenizi bozabilir ve düşmenize ya da aracın kontrolünü kaybetmenize sebebiyet verebilir. Bu sebeple hızlanma ve yavaşlamayı dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Ağırlığınızı Sağa - Sola Vermeyin

Scooter sürerken dik durmaya özen göstermelisiniz. Profesyonelseniz ve hızlanmayı kontrol altına alabileceğinizi düşünüyorsanız dizlerinizi kırarak ağırlığınızı öndeki ayağınıza vererek dengenizi sağlayabilirsiniz. Onun dışında ortalama hızda seyir halindeyken dik durarak ve dengenizi merkezde tutarak ilerlemeniz önerilir. Sağa veya sola dönüşlerde ağırlığınızı o tarafa doğru veya ters tarafa doğru vermemelisiniz. Dönüşünüzü gerçekleştirirken de dik durmaya devam etmelisiniz.

Bisiklet Yolunda Sürüş Yapılmalı

Elektrikli scooter kullanımı konusunda en çok merak edilen noktalardan birisi, nerede sürülmesiyle ilgili. Elektrikli scooter, bisiklet yolunda sürülmesi gereken bir araçtır. Burada hem araç hem yaya trafiğinden uzak bir şekilde yol alan elektrikli scooter’lar, kendilerine ayrılmış yoldan gitmeleri olası kazaların önüne geçmelerini sağlayacaktır. 

İster elektrikli ister standart scooter olsun, güvenlik önlemleri alınmadan sürüş yapmak oldukça riskli. Bu sebeple tüm önlemlerinizi aldığınız, keyifli sürüşler dileriz!

  • Twitter
  • Facebook

İlgili Ürünler

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Yukarıya çık