Kışın Spor Yapmanın Faydaları

Kışın Spor Yapmanın Faydaları

Daha önce karlı havalarda yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gerekenlere değindiğimiz blog yazımızdan sonra, bu yazımızda da kış aylarında spor yapmanın 5 faydasını ele alıyoruz. 

Kışın spor yapmak vücudu dinçleştirir.

Kışın spor yapmak, gerekli önemler alındığında sanıldığının aksine hastalıklara sebep olmaz. Soğuğa bağlı üşüyen vücudun kan akışı spor sayesinde hızlanır. Yoğun aktivite nedeniyle vücut daha çok sıvıya ihtiyaç duyar ve böylelikle daha çok su tüketilir. Günlük 2-3 litre su tüketmek de vücuttaki zararlı toksinleri temizler. 

Kışın, hem soğuk havalar nedeniyle birçok insanın evde ve kapalı alanda vakit geçirmeyi tercih etmesi hem de güneş ışınlarının azalması vücutta D vitamini eksikliğine sebep olabilir. Gerekli besinler de alınmadıkça, özellikle kış aylarında vücudun D vitamini seviyesi düşer. Kış sporları çoğunlukla açık alanda yapıldığı için güneş ışığından daha çok yararlanılır ve D vitamini dengesi korunur. 

Kış aylarında yağ yakımı daha fazla olur.

Vücut yağlarının genel görevi, gerekli durumlarda vücuda hızlıca enerji vermek ve sıcaklık sağlamaktır. Yani aslında ‘’kilo alma’’ durumu, bu yağların vücutta aşırı depolanmasıdır. 

Kış mevsiminde kendini sıcak tutmak isteyen vücut, daha fazla yağ yakmaya meyillidir. Dolayısıyla bu aylarda yapılan spor aktiviteleri, hızlı yağ yakımı sağlar. İster yürüyüş ister koşu ister profesyonel kış sporları olsun, bu mevsimde yapacağınız her aktivite hem genel sağlığınızı hem de formunuzu korumaya yardımcı olur. 

Kasların açılmasını sağlar ve hareket kabiliyetini artırır.

Kış mevsiminde birçok insan, diğer mevsimlere oranla daha az hareket eder. Isınma güdüsüyle mümkün olduğunca kendini sıcak tutmak isteyen insanlar, terleme riskini de göze almak istemez. Bu nedenle kaslar pasifleşir, yumuşar. Aynı zamanda vücudun eklem bölgeleri de hareket sorunları yaşamaya başlar. Bu nedenle kış aylarında düzenli egzersiz yapmak hareket kabiliyeti açısından oldukça önemlidir. Kış sporları, vücudun tüm kas gruplarını açar ve hareket kabiliyetini artırır. Böylece kişi, gün içinde kendini daha az yorgun hisseder ve eklem ağrısı sorunlarını yaşamaz.

Yaz aylarında fit bir görünüme sahip olmak için en iyi yoldur.

Çoğu insan, yaz aylarına doğru ağırlaştırılmış fitness programlarına başlar ve vücudundaki fazla yağlardan kurtulmaya çalışır. Buradaki temel yanılgı; yağ yakımı ve fit bir vücuda sahip olmak için yapılan egzersizlerin, hızlı bir şekilde sonuç vereceğidir. Oysa forma girmek, düzenli ve dengeli beslenme, istikrarlı egzersiz planı ister. Dolayısıyla bu birkaç haftada olacak bir şey değildir. Planlı bir şekilde doğru giyim tercihi ile kış sporlarına yönelmek, hem sizi sağlıklı yapacak hem de yaz mevsimine fit bir vücutla girmenizi garantileyecektir. 

  • Twitter
  • Facebook

İlgili Ürünler

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Yukarıya çık