Filenin Sultanlarının Hikayesi

Filenin Sultanlarının Hikayesi

Uluslararası kadın voleybol karşılaşmalarında ülkemizi başarıyla temsil eden Filenin Sultanları’nın hikayesi ile karşınızdayız! Her şampiyonada gururdan göğsümüzü kabartan, tüm dünyayı kendine hayran bırakan Türkiye kadın voleybol milli takımı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için bir araya getirdik. Tarihinde sayısız uluslararası başarıya imza atan “Filenin Sultanları” FIVB kadın milli takımları dünya sıralamasında beşinci sırada yer alıyor. Ayrıca Filenin sultanları olimpiyat elemeleri sırasında bu yılki en büyük başarısını da elde etti ve yaz aylarında yapılması planlanan ancak pandemi sebebiyle 2021 yılının yazına ertelenen Tokyo Olimpiyatları’na Almanya’yı 3-0 yenerek katılma hakkı kazandı.

“Filenin Sultanları” lakabının nereden geldiğine, en büyük başarılarına ve güncel kadrosuna yakından bakmaya hazır mısınız?

Filenin Sultanları Kimdir?

Türkiye kadın voleybol milli takımımız, “Filenin Sultanları” unvanını 2003 yılında Avrupa Şampiyonası sırasında aldı. O yıl karşılaşmaları anlatan TRT Spikerleri tarafından takımın maçlarda gösterdiği efsanevi performans sonrasında verildi. Neslihan Demir, Esra Gümüş, Gülden Kayalar ve Natalia Hanikoğlu o yıl Filenin Sultanları kadro listesinde bulunan isimlerden sadece birkaçı. İşte o günden beri kadın voleybol milli takımımızda forma giyen her oyuncu bizim için birer sultan! 

2003 Avrupa Şampiyonası sadece Filenin Sultanları olmalarına değil, aynı zamanda başarılarıyla tüm dünyanın dikkatini çekmelerine de vesile oldu. Şampiyonayı çok iyi bir performans göstererek ikincilikle bitiren Filenin Sultanları’nın başarıları durmaksızın devam etti. Sultanlar, aynı yıl FIVB tarafından düzenlenen Bayanlar Voleybol Dünya Kupası’nda da yedinci olmayı başardı.

Avrupa’da kazandıkları başarılar

Filenin Sultanlarının en çok katıldığı şampiyona Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’dır. Avrupa’nın en iyi takımlarından biri olarak kabul edilen milli takımımız, bu şampiyonada şu ana kadar birinci olamasa da iki kez ikinci olarak bizi gururlandırmayı başardı. İkinci kez gümüş madalya sahibi olmaları ise 2019 yılında gerçekleşti. Ülkemizin de ev sahipliği yaptığı şampiyonada finalde Sırbistan’a 3-2 yenilerek birinciliği ne yazık ki kaçırdılar. 

Filenin Sultanları Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda ikinciliğin yanında aynı zamanda iki kez üçüncü olma başarısını da elde etti. 2011 yılında İtalya’yı 3-2 yenerek, 2017 yılında da kadın voleybol milli takımımız bronz madalyanın sahibi olmayı başardı.

Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası ile beraber milli takımımızın ayrıca Avrupa Voleybol Ligi tarihine de adını altın harflerle kazıdı. 2014 yılında birinciliği elde eden Sultanlar onun öncesinde 2009’da ikinci, 2010’da üçüncü ve 2011’de ikinci olarak arka arkaya üç yıl boyunda ilk üçte yer almanın gururunu yaşadı. 2015 yılındaysa Avrupa Voleybol Ligini ikincilikle bitirdi. 

Sultanların Dünyada Kazandığı Başarılar

Dünyanın en iyi kadın voleybol takımlardan biri olarak anılan Filenin Sultanları’nın kazandığı madalyalar sadece Avrupa’dakiler ile sınırlı kalmıyor. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bizi Tokyo Olimpiyatları’nda temsil etme şansını kazanmış Sultanlarımızın olimpiyatlardaki ilk başarısı bu değil. 2012 yılında Londra’da gerçekleşen olimpiyatlara katılarak dokuzuncu sırada yer aldılar.

FIVB tarafından düzenlenen World Grand Prix şampiyonaları Filenin Sultanlarının ülkemizi başarıyla temsil ederek bizi her defasında gururlandırdıkları şampiyonaların başında geliyor. 2008 yılında bu şampiyonaya ilk kez katılan milli takımımız yedinci sırayı alsa da 2012 yılında ikinci kez katıldıklarında dillere destan karşılaşmalar sonrasında bronz madalya sahibi oldu. Bu şampiyonada elde ettikleri en iyi derece olan üçüncülüğün dışında Filenin Sultanları 2014’te dördüncü sırada yer aldı. 

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin katıldığı Akdeniz Oyunları da Filenin Sultanlarının bizleri göğsümüzü kabartarak temsil ettiği şampiyonaların başında geliyor. 1975 yılından her dört yılda bir yapılan oyunlarda kadın voleybol milli takımımız neredeyse her defasında ilk üçe girmeyi başardı. Üç adet bronz, altı adet gümüş madalya sahibi olan Sultanlar, 2005 yılında bu şampiyonadaki başarılarını birincilikle taçlandırdı. 

Filenin Sultanları Güncel Kadro

Filenin Sultanlarının başarılarına göz atıp hepsiyle tek tek gurur duyduğumuza göre sıra geldi, bu yıl “Filenin Sultanları kimlerdir?” sorusunun cevabına. İtalya’da 1998 yılında “Yılın Antrenörü” seçilen Giovanni Guidetti 2017 yılından beri kadın voleybol milli takımının antrenörlüğü görevini yürütmektedir. Başarılı antrenörün daha önce yönettiği takımlar arasında Bulgaristan, Almanya ve Hollanda kadın voleybol milli takımları yer alıyor. 2008 yılından beri aynı zamanda Vakıfbank SK’nın da antrenörlük görevi üstlenen Guidetti, Fenerbahçe SK’nın en iyi oyuncularından Bahar Toksoy ile evli ve uzun yıllardır Türkiye’de yaşıyor. 

Guidetti yönetimindeki kadroda yer alan başarılı isimlerden bazılarıysa şu şekilde: Pasör Naz Aydemir Akyol, smaçör Hande Baladın, pasör çaprazı Ebrar Karakut, orta Eda Erdem Dündar ve libero Simge Aköz. Uzun yıllar milli takımda forma giymiş Demir Leydi lakaplı efsane voleybolculardan biri olarak anılan Neslihan Demir ise teknik kadroda federasyon danışmanı olarak görev alıyor. 2009 yılında Avrupa Ligi’nde en iyi pasör seçilen Pelin Emniyetli de Filenin Sultanları serüvenine takım menajeri görevinde devam ediyor.

https://www.voleybolx.com/images/haberler/filenin-sultanlari-nin-kadrosu-aciklandi.jpg  

Tokyo Olimpiyatları’nda da bizi başarıyla temsil edeceğine inandığımız, kazanmak için son topa kadar mücadele edeceklerini bildiğimiz ve sonuna kadar desteklediğimiz Filenin Sultanlarını artık daha yakından tanıyorsunuz. Avrupa’da ve dünyada kazandığı başarılarla sadece bizleri kendine hayran bırakan değil, aynı zamanda tüm dünyanın saygısını kazanan Filenin Sultanları ile gurur duyuyoruz!

Yukarıda ismi geçen efsane voleybolculardan biri de siz olmak istiyorsanız, voleybol oynamaya başlamak için asla geç değil. Voleybol oynarken kullanabileceğiniz birçok voleybol ekipmanını Yalı Spor’un voleybol ürünleri sayfasında bulabilirsiniz. Vurduğunuz sayı olsun! 

  • Twitter
  • Facebook

İlgili Ürünler

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Yukarıya çık