Mont Alırken Nasıl Outdoor Montlar Tercih Edilmeli?

Mont Alırken Nasıl Outdoor Montlar Tercih Edilmeli?
outdoormontkışlıkmontoutdoormontlar

Outdoor sporları en çok Ekim-Kasım ayları arasında yapılır. Sert hava koşullarında yürüyüş ve spor yapmayı sevenler için özel olarak üretilen outdoor montlar, soğuk günlerde hem şık olmanızı hem de konforlu bir şekilde hareket etmenizi sağlar.

Outdoor mont tercih ederken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli başlık var. Seçimlerinizde bu başlıklara özellikle dikkat etmeyi unutmayın.

Hızlı kuruyan outdoor montlar:

Özellikle hızlı kurumaya uygun olarak üretilen outdoor montlar, sonbahar ve kış mevsiminde size büyük kolaylık sağlar. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda kullandığınız outdoor mont modelini kurutmak için uzun saatler harcamak zorunda kalmazsınız. Bu tarz montlar aynı zamanda su geçirmez özelliğine sahip olduğu için sert yağmurlarda bile vücudunuzun ıslanmamasını sağlarlar; bu nedenle özellikle doğa sporları için uygundur. Bununla beraber alacağınız montun fermuar yapısına dikkat etmeniz gerekir. Montun fermuarı, dayanıklı ve su geçirmez özellikte olmalıdır.

Polyester malzemeden üretilen montlar:

%100 polyester malzemeden üretilen outdoor montlar, özellikle yumuşak dolgu kısımlarıyla hem ekstra sıcaklık hem de rahatlık getirirler. Bu modeller kar ve aşırı yağmur gibi sert hava koşullarında vücut ısınızı kaybetmemenizi sağlamak için özel olarak üretilmiştir. Kalın dış yüzey tasarımlarına karşın içinde oldukça hafif hissetmenizi sağlayan polyester malzeme, bu montlarda genelde dış yüzeyle birlikte astar ve dolgu kısımlarında kullanılarak bir ağırlık dengesi de yaratır.

Polyester ısıya karşı en fazla duyarlılığı olan malzemelerden biridir. Ek olarak fazla kırışmayan ve renk solma/kaybına karşı da duyarlılığı olan malzeme, outdoor mont tercihi için önemli bir kriterdir. Eğer belirli hava koşullarına göre üretilmiş modelleri tercih etmek isterseniz Adidas’ın ‘climaproof’ etiketli ürünlerine yönelebilirsiniz. Climaproof Wind, rüzgâra karşı koruma sağlar. Climaproof Rain etiketi suya karşı koruma sağlarken Climaproof Storm etiketi ise zor hava şartlarına karşı üstün korumalıdır.

Şişme outdoor montlar:

Şişme outdoor montlar, özellikle yoğun kış aylarında bir numaralı tercihtir. Şişme mont seçmeden önce kendinize ilk sormanız gereken soru, hangi sıcaklık değerinde kullanacak olduğunuzdur. 10°C’nin altındaki hava şartlarında kullanacağınız bir şişme montun ağır hacimli olması gerekir. Bu tarz montlar sıcak havayı muhafaza etme konusunda çok başarılıdır. Daha sıcak havalarda kullanmak için ise dolgu malzemesinin daha az kullanıldığı, hafif montlara yönelebilirsiniz. Aşırı efor gerektiren doğa yürüyüşlerinde giymek için daha az yer kaplayan, bol cepli outdoor modelleri tercih edebilirsiniz. Şişme outdoor montlar, özellikle zorlu koşullarda gerçekleşen doğa yürüyüşleri ve sporları için biçilmiş kaftandır.

  • Twitter
  • Facebook

İlgili Ürünler

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Yukarıya çık