Kışlık Bot Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kışlık Bot Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kışlık bot alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunur. Botunuzu, uzun vadeli ve kış mevsiminin zor hava koşullarından etkilenmeyecek bir şekilde kullanmak istiyorsanız bu tavsiyelere mutlaka göz atın:

Ayağınızı Sıcak Tutacak Modelleri Tercih Edin

Kışlık bot seçimi yaparken, ayağınızı sıcak tutacak malzemelerden yapılmış olan ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü botların temel amacı, ayakları soğuklardan korumaktır. Dolayısıyla bot tercih ederken öncelikle malzemelerine göz atmalısınız. Örneğin; deri botlar sıcaklık konusunda oldukça başarılıdır ancak diğer botlara göre biraz daha pahalıdır. Ayrıca çoğu deri kışlık bot modeli süet kumaştan yapılmış botlara oranla daha hafiftir.

Süet kumaştan yapılmış modeller ise daha şık bir görünüme sahiptir; ancak sıcak tutma konusunda deri modellere göre daha başarısızdır. Ayrıca botun iç kısmının malzemeleri de oldukça önemlidir. İç kısmında yapay yün kullanılan botlar, ayağınızı terletecektir. Gerçek yün kullanılmış bot modelleri ise ayağınızı terletmeden sıcak tutacaktır.

Su Geçirmezlik: Olmazsa Olmaz

Kışlık bot modellerinin olmazsa olmaz özelliği, su geçirmezliktir. Kış mevsiminin, yağışı bol bir mevsim olduğunu bildiğinize göre, ayaklarınızın ıslanmaması için sağlam bir su geçirmez kışlık bot tercihi yapmanız şart. Su geçirmez botlar, genelde kalın tabanlı ve ağır yapılı ürünlerdir; bu nedenle diğer bot modellerine göre daha az şık görünebilirler. Ancak özellikle yağışlı günler için bot tercih ederken, estetik duruş yerine ürünün kullanışlılığını göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Rahatlığı Göz Ardı Etmeyin

Kıyafet seçiminde olduğu gibi ayakkabı seçiminde de rahatlık önemlidir. Kışlık bot tercih ederken de rahat adım atabileceğiniz ürünleri tercih etmeniz gerekir. Bunun için elbette, satın almadan önce ürünü denemelisiniz. Alacağınız botun taban kısmı rahat ve sağlam olmalıdır. Ayrıca ayak kemerinizi rahat tutan ve destekleyen botları tercih etmelisiniz. Bunlara ek olarak; güçlü bağcıkları olan modeller, ayağınızı daha sıkı tutar ve yürüyüş esnasında size kolaylık getirir. Son olarak alacağınız ürünü, her iki ayağınızda da deneyerek ayak numaranıza uygunluğunu kontrol etmelisiniz.

Tabanlara Dikkat Edin

Kış mevsiminde yağmur ve kar yağışının yanı sıra buzlanmanın da olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yürürken kayıp düşmek istemiyorsanız, giyeceğiniz botun taban kalitesini kontrol edin. Adım alacağınız zemine güçlü tutuş sağlayamayan tabana sahip botlar, kayma sorunları yaşayabilir ve özellikle buzlanmaların olduğu günlerde dengenizin bozulmasına sebep olabilir. Güçlü zemin tutuşu sağlayan botların tabanları genelde kauçuk malzemeden yapılır; tercihinizi buna göre yapabilirsiniz. Alacağınız kışlık bot modelinin kalın tabanlı ve dişli olması, ürünün kış mevsimi için uygunluğunu gösterir.

  • Twitter
  • Facebook
Yukarıya çık