Futbol Tarihinin En Beğenilen Formaları

 Futbol Tarihinin En Beğenilen Formaları

Futbol tarihinin o unutulmaz maçları konuşulduğu zaman, bazı forma modellerini hatırlarız hemen. O formaların giyildiği maçları, unutulmaz golleri tek tek hatırlamaya çalışırız. Ayrıntılar kafamızda oluştukça mutlu oluruz. Müsabakayı izlediğimiz dönemdeki günleri, arkadaşlarımızı hatırlarız…

Bu yazımızda o özel günleri, o formaları hatırlatan bir yolculuğa davet ediyoruz sizi.  

1966 İngiltere Forması

İngiltere, Dünya Kupası’nı bir tek 1966 yılında kazanabildi. O yıl oynanan final maçı, hiçbir zaman unutulmadı. Batı Almanya ile oynanan maç, normal süreyle 2-2 bitti. Uzatmanın 11.dakikasında İngiliz Geoff Hurst’un attığı şut direkten sekip çizgide bir yerlere düştü.

Hakem golü verdi. Pek çok itiraz oldu. Hurst, son dakikalarda bir gol daha atarak maçı 4-2 sonlandırdı. Unutulmaz finalde, İngiltere’nin üzerindeki düz kırmızı forma klasik formalar arasına girdi.

1986 Arjantin Forması

Maradona efsanesinin tam anlamıyla kendini gösterdiği 1986 senesinde, Maradona’nın üzerindeki forma ikon formalardan biri oldu. Arjantin, 1986’da dünya şampiyonu oldu. Maradona’nın İngiltere’ye elle attığı ve sonrasında Tanrı’nın eli dediği gol hiç unutulmadı.

1988 Hollanda Forması

Hollanda’nın çok iyi bir kadroyla Euro 88 kupasını kazandığı forma, bugün de pek çok futbolsever tarafından dünya kupası tarihindeki en şık forma olarak görülüyor. 1988 yılında Gullit Rejkard’lı Van Basten’li Hollanda kadrosu, ülkenin tarihindeki en iyi kadrolardan biri hâlâ.

1992 Manchester United Forması

1992 sezonunda Manchester United dendiğinde akla Eric Cantona gelir elbette... Cantona’nın yakalarını kaldırarak giydiği forma Manchester United taraftarlarının bugün dahi odalarını süslüyor.

1998 Fransa Forması

Hollanda’nın, Brezilya’nın ve Fransa’nın muhteşem kadrolara sahip olduğu Fransa’da düzenlenen Dünya Kupası’nda Zidane, üzerindeki mavi Fransa formayla turnuvaya damgasını vurdu. Final maçında Brezilya’yı mağlup eden Fransa, Brezilyalılara uzun süre unutamayacakları bir mağlubiyet yaşattı.

2000 Galatasaray Forması

Galatasaray’ın penaltılarda Henry’li Arsenal’i yendiğinde giydiği beyaz forma, hiçbir zaman unutulmadı. Çok zor geçen maçta, Hagi’li Galasatasay UEFA kupasını kazanarak ülke tarihindeki en büyük futbol başarılardan birini elde etti. Galatasaray’ın bu sezonki “ilklerin ve enlerin takımı” yazılı yeni formasına da göz atmayı unutmayın.

2002 Türkiye Forması

Millî Takım, Japonya ve Kore’de ortak düzenlenen turnuvada, tarihindeki en büyük başarıyı, dünya üçüncülüğünü elde etti. Heyecan dolu maçlara sahne olan 2002 turnuvasında; Emre’nin, İlhan Mansız’ın giydiği millî forma futbolseverlerin anılarında çok özel bir yer edindi.

2007 Milan Forması

Milan’ın 2007’de giydiği forma, Milan’ın efsanevi kadrosu ile hatırlanan formalardan. Bu forma ile Milan’ın kazandığı en büyük başarı, 2007 yılında Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu oldu. Milan 2007 finalinde, Liverpool’u 2-1 yenerek 2 yıl önce İstanbul’daki finalin rövanşını almış oldu. O yıllarda harika futbolcuların giydiği unutulmaz forma ile Milan, uzun süre hafızalarda kaldı.
  

  • Twitter
  • Facebook
Yukarıya çık